Pierwszy warsztat „AUTENTYZM. Historie rodzinne.”

Ostatniego dnia lutego 2017 r., miał miejsce pierwszy warsztat w ramach projektu „Autentyzm. Historie rodzinne”. Jechaliśmy na niego z dość dużym dreszczykiem emocji, z subtelną dawką niepewności i szczyptą ekscytacji przed poznaniem nowych osób oraz przed zadaniami, które zostaną nam przedstawione.
Na początku zaskoczyła nas punktualność uczestników i szybkość z jaką „przełamaliśmy pierwsze lody” w naszej, jakże zacnej, 16-sto osobowej grupie.
Zaczęliśmy od wspólnego ustalenia i spisania „kontraktu zachowań” na warsztatach, aby przebiegały one bez zakłóceń i aby każdy czuł się na nich swobodnie.
Następnie przeszliśmy do zabawy integracyjnej w wylosowanych parach. Otrzymaliśmy zadanie polegające na przeprowadzeniu wywiadu z partnerem i wypełnieniu na jego podstawie krótkiego kwestionariusza osobowego, który oprócz pytań o nas samych, zawierał również odniesienia do naszych przodków lub najstarszych posiadanych w rodzinie przedmiotów. Zebrane informacje odczytane przez każdego uczestnika warsztatu, pozwoliły nam na lepsze zapoznanie grupy i wytyczyły pierwsze szkice ścieżki którą będziemy podążać na naszych spotkaniach.

Dalej głos zabrał Wojtek nasz genealogiczny guru. Przedstawił nam podstawowe zasady i narzędzia wykorzystywane przy pracach badawczych więzi rodzinnych, zachęcał nas do przygody z genealogią. Każdemu z nas przydzielił pracę domową, która polega na wypełnieniu drzewa genealogicznego naszych rodzin do trzech pokoleń wstecz (imiona, nazwiska oraz daty urodzin i zgonów). Z pomocą w tym ćwiczeniu przyjdą nam najprostsze narzędzia każdego poszukiwacza korzeni – wywiad z członkami naszych rodzin lub ich znajomymi.

Czekamy na kolejny warsztat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *